Ev / Mesafeli Satış Sözleşmesi

Mesafeli Satış Sözleşmesi

Mesafeli Satış Sözleşmesi

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

  1. TARAFLAR

1.1. Satıcı: ÖrnekGSM firması (“Satıcı”), adresi: Örnek Adresi, Örnek İl, Türkiye. 1.2. Alıcı: Satıcı tarafından belirlenen ve sipariş veren kişi (“Alıcı”), adresi ve iletişim bilgileri teslimat adresinde belirtilir.

  1. KONU

2.1. İşbu sözleşmenin konusu, Alıcı’nın Satıcı’nın internet sitesi üzerinden siparişini verdiği, aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesidir.

  1. SİPARİŞ VERME

3.1. Alıcı, Satıcı’nın internet sitesi üzerinden siparişini tamamlamadan önce, ürünün temel nitelikleri, satış fiyatı, ödeme şekli, teslimat bilgileri ve cayma hakkı ile ilgili bilgileri okuduğunu, anladığını ve kabul ettiğini beyan eder.

3.2. Alıcı, sipariş verirken teslimat adresini, fatura adresini ve iletişim bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde girerek, Satıcı’ya doğru ve güncel bilgi sağlamayı kabul eder.

  1. FİYAT VE ÖDEME ŞEKLİ

4.1. Satış fiyatı, siparişin tamamlanması sırasında Alıcı tarafından seçilen ürünlerin toplam fiyatıdır. Satış fiyatına KDV dahildir.

4.2. Ödeme şekli, siparişin tamamlanması sırasında Alıcı tarafından belirlenir. Alıcı, ödeme esnasında ödeme bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak girerek ödeme işlemini gerçekleştirmeyi kabul eder.

  1. TESLİMAT

5.1. Ürün, Satıcı tarafından belirlenen kargo firması aracılığıyla Alıcı’nın siparişinde belirtilen teslimat adresine gönderilecektir.

5.2. Teslimat süresi, ürünün stokta bulunup bulunmamasına, Alıcı’nın belirt

miş teslimat adresinin konumuna ve kargo firmasının teslimat süresine bağlı olarak değişebilir. Satıcı, ürünün teslimat sürecinde meydana gelebilecek gecikmelerden sorumlu değildir.

5.3. Teslimat sırasında ürünün zarar görmesi durumunda, Alıcı, kargo firması yetkilisi önünde ürünü teslim almadan önce teslimatı reddedebilir ve Satıcı’ya konuyla ilgili bilgi vermelidir.

  1. CAYMA HAKKI

6.1. Alıcı, ürünü teslim aldıktan sonra 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması için 14 günlük süre, Alıcı veya Alıcı tarafından belirlenen üçüncü kişinin ürünü teslim aldığı tarihten itibaren başlar.

6.2. Alıcı, cayma hakkını kullanmak istediğinde, Satıcı’ya yazılı olarak bildirimde bulunmalı ve ürünü, kutusu ve ambalajı hasar görmemiş, kullanılmamış ve tekrar satılabilir durumda olduğu şekilde iade etmelidir.

6.3. Cayma hakkının kullanılması durumunda, Satıcı, ürün bedelini ve varsa kargo ücretini en geç 14 gün içinde iade edecektir.

  1. GARANTİ

7.1. Ürün, üretici veya ithalatçı firmaların belirlediği garantiler çerçevesinde satılmaktadır. Garanti koşulları ürün kutusunda yer alan belgelerde belirtilmektedir.

7.2. Garanti süresi boyunca üründe meydana gelen herhangi bir arıza durumunda, Alıcı, üretici veya ithalatçı firmanın belirlediği servis merkezlerine başvurmalıdır.

  1. İPTAL VE DEĞİŞİKLİK

8.1. Alıcı, siparişi tamamladıktan ve ödeme işlemini gerçekleştirdikten sonra siparişi iptal etmek veya değiştirmek istediğinde, Satıcı’ya en kısa sürede yazılı olarak bildirimde bulunmalıdır. Siparişin iptal edilmesi veya değiştirilmesi, ürünlerin sevkiyatı öncesi veya sonrası yapılabilir.

  1. UYUŞMAZLIK ÇÖZÜMÜ

9.1. İşbu sözleşmeden doğabilecek her türlü uyuşmazlıkta, taraflar öncelikle birbirleriyle doğrudan temasa geçerek sorunu çözmeye çalışacaklardır.

X
WhatsApp Destek
WhatsApp Destek
Merhaba, size yardımcı olmak için hazırız :)